Єврейські поховання в Кульчинах — це історична спадщина села і району

Село Кульчини — це було колись велике містечко (так так містечко, а не село), яке славилося своїми ярмарками, яких у різні роки нараховувалось від 5-ти до 13-ти. Про кульчинські ярмарки не раз розповідалося навіть у «Петербурзьких відомостях». В окремі роки на ярмарках Кульчин продавалося до 10 тисяч коней. А в самому селі проживало три громади: українська, польська та єврейська. В селі діяв костел, синагога та церква (сьогодні діє тільки церква).

Жителі села, на протязі багатьох віків разом мирно жили та будували свій побут. Містечко економічно розвивалось, а його географічне положення сприяло мирному та відносно безпечному існуванню його жителів. Але, з приходом більшовиків в 1920-х р. економічне життя містечка починає поступово згасати. Закриваються крамниці, проводиться колективізація та розкуркулення. Всередині 20-х років 20 ст. Кульчини, як і інші містечка, втрачають свій статус і перетворюються на звичайне село. В цей же період закриваються всі храми та припиняється богослужіння. Потім в село прийшов голодомор, який скосив не мало жителів.

Великим ударом для села стала німецька окупація — в село прийшов страх та смерть. На початку 1942 р. в селі створюється гетто, в якому концентрують всіх євреїв. Деякі з них, загинуть в цьому гетто від голоду та жорстокого поводження, а їх тіла будуть викинуті неподалік гетто в яру (сьогодні ці місця ніяк не відзначені та не окультурені). А більшість мешканців кульчинського гетто (а також Красилівського гетто) німці при підтримці поліцаїв в липні 1942 року розстріляють в лісі, неподалік с.Манівці. Тоді загинуло близько 5 тис. чоловік. Сьогодні, під Манівцями на місці розстрілів стоять оновлені пам’ятні меморіали.

Після війни всі єврейські будинки в Кульчинах були знесені екскаваторами, а на єврейських кладовищах були вилучені всі надгробні камені (мацеви) та використані для особистих господарських потреб. Залишився тільки один важкий надгробний камінь — німий свідок величної, але разом із тим трагічної долі єврейського народу в Кульчинах. Вже в радянські часи, власник того поля, де було колись нове кладовище відтягнув трактором того каменя в сторону, щоб він не заважав засівати на святому місці с/г культури. Сьогодні там росте пшениця. Так було втрачене єврейське нове кладовище, на якому до Другої світової війни ще хоронили людей та читали поминальні молитви.

Але, штучна, свідома та безвідповідальна руйнація не обминула і старе єврейське кладовище, яке знаходиться на пагорбі за селом. Спочатку, місцеві жителі вилучили всі мацеви, а потім вже і місцева сільська влада включилась в цю руйнівну роботу. Тони землі разом з кістками були вивезені для покращення сільських доріг. Сьогодні, на зплюндрованому єврейському кладовищі продовжується добування глини та подальша руйнація пагорбу. В місцях добування глини виявлені числені розкидані людські кістки.

Місцевий історик Северенюк Дмитро Якович поділився зі мною своїм задумом: в пам’ять про євреїв він хоче поставити в селі пам’ятник. Це добрий та благородний задум, бо історію потрібно пам’ятати та шанувати пам’ять тих, хто тут проживав.

Але, на мою думку, встановлення пам’ятника не вирішує весь комплекс пам’яткоохоронних проблем. Виникають питання: що робити з територією старого єврейського кладовища, а що робити з місцями де можуть бути братські могили жертв Голокосту і т.д.? Якщо нічого не робити, то через деякий час ми остаточно втратимо старе єврейське кладовище. Там можуть продовжити знімати шари грунту, копати глину, чи навіть будувати будинки. Замовчувати та закривати очі на такий стан речей — це не вихід. Потрібен комплексний підхід для вирішення цих питань.

13 червня 2018 р. я написав листи-звернення в Відділ охорони пам’яток в Хмельницькій області та міському голові Красилівської ОТГ. В листах я зазначив, що в с.Кульчини на місці старого єврейського кладовища виявлені людські кістки, а також можуть бути могили жертв Голокосту.
Я попросив працівників відділу охорони пам’яток виїхати на місце та провести обстеження. Також, я підняв питання про надання кладовищу та братським могилам пам’яткоохоронного статусу.

26 червня 2018 р. працівниками Відділу охорони пам’яток при Хмельницькій ОДА та відділу культури при Красилівській ОТГ було проведено обстеження території старого єврейського кладовища та місць, де можуть знаходитись братські могили жертв Голокосту. Ними був підтверджений факт наявності людських кісток в місцях добування глини на території старого єврейського кладовища. Також, пам’яткоохоронцями було рекомендовано провести дослідження цих територій для подальшого взяття їх під охорону держави. Все це було зазначено в акті обстеження.

Біля меморіалу воїнам загиблим у Другій світовій війні

На жаль, відділ культури та відділ охорони пам’яток не мають відповідних ресурсів та обладнання для проведення таких досліджень, тому мені було рекомендовано звернутись до відповідних громадських організацій, що займаються пошуковими роботами.

Рекомендую прочитать:  О чем молчит старое еврейское кладбище в Кульчинах

В липні 2018 р. я отримав офіційний лист-відповідь від Управління культури, національностей, релігій та туризму.

Цитую фрагмент:

Для підтвердження наявності зазначених місць масових поховань жертв нацизму та визначення їх меж необхідно провести сканування шарів грунту та археологічні шурфування цих земельних ділянок. Рекомендуємо звернутись до спеціалізованих установ щодо проведення зазначених пошукових робіт. В разі підтвердження наявності згаданих місць поховань жертв нацизму фахівцями буде розглянуто питання щодо надання їм статусу пам’яток місцевого значення.

Тобто, перед тим, як говорити про взяття історичного місця під охорону і надання цьому місцю статус історичної пам’ятки, необхідно спочатку провести дослідження, які підтвердять наявність захоронень.

В моєму випадку, такі дослідження були обов’язковими, тому що, на території цвинтаря відсутні будь-які ознаки поховань (відсутні надгробні плити та камені, знаки, нагромадження землі і ін.).
Є спогади старожилів та місцевих жителів. Але, їх недостатньо для взяття колишнього кладовища під охорону. А братські могили (їх дві), то тим більше потрібно досліджувати.

Всього в Кульчинах 4 об’єкти, які я хочу дослідити:
— територія нового єврейського кладовища — сьогодні тут поле, що засівається с/г культурами;
— територія старого єврейського кладовища — збереглось, але поступово руйнується;
— братська могила, що знаходиться поруч старого єврейського кладовища (загинуло близько 100 чол.);
— братська могила, що знаходиться поруч Меморіала.

Є два основних варіанти, як можна довести наявність захоронень:

1) Провести археологічні розкопки — проводити їх має право особа, яка має відповідні дозвільні документи на проведення таких робіт. Розкопки можуть зайняти велику кількість часу та ресурсів.

2) Провести сканування грунту георадаром — проводити таке дослідження має право організація, в якої є відповідні дозвільні документи.

Спочатку був задум провести археологічні розкопки в місцях захоронень жертв Голокосту біля сільського Меморіалу. Я навіть знайшов спеціаліста, який може керувати такими роботами. Але, через те, що останки жертв знаходяться на значній глибині біля 5 м. і ці захоронення розкидані по всьому схилу біля Меморіалу воїнам-односельчанам — це буде потребувати значних матеріальних витрат і часу. Тому я відмовився від цього варіанту. Потрібно було шукати інші варіанти.

По рекомендації Сергія Шпаковського я звернувся до Громадської організації «Слава і пам’ять Європи» (м.Хмельницький) в особі Романа Міщишина. Дана організація має всі необхідні документи від Міністерства культури України на проведення пошукових робіт під землею та під водою. Їхні висновки являються офіційними і можуть в подальшому бути використані в пам’яткоохороній діяльності, що і буде мною зроблено.

Перед проведенням сканування ми попередньо виїхали на місце, все оглянули та домовились про співпрацю.

Дослідження

21-22 липня 2018 р. на території старого єврейського кладовища та братської могили, що ймовірно знаходиться поруч було проведено сканування шарів грунту.

Завдання: встановити межі єврейського кладовища, підтвердити наявність поховань (єврейська братська могила).

Для цього було проведено сканування шарів грунту георадаром і металошукачами.

Перед проведенням сканування досліджувана територія розбивається на фрагменти, наприклад 10х10 м2. Кожен з цих фрагментів почергово сканується, а дані фіксуються в пристрої. Кожен метр який сканувався георадаром має географічну прив’язку до супутника.

Сергей Шпаковский Роман Мещишин

Край кладбища

DSC_0012

Георадар — пристрій, що сканує шари грунту до 5 м. Визначає щільність грунту і таким чином, знаходить підземні тунелі, закопані криниці, могили, металеві предмети і ін. При цьому, у вигляді графічних об’ємних зображень створюється мапа території.

Учасники досліджень:
— Сергій Шпаковський (завідувач відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області)
— Роман Міщишин (Громадська організація «Слава і пам’ять Європи», м.Хмельницький)
— Сергій Шевчук (Громадська організація «Слава і пам’ять Європи», м.Хмельницький)
— Микола Пекарський (краєзнавець, м.Красилів)

Відео

Фото

Слайдер
Кульчини. Кладовище. Георадар

Посилання на фото.

Наразі, фахівці займаються аналізом отриманих даних. Результати цих досліджень будуть опубліковані пізніше.

Але, на цьому дослідницька робота в Кульчинах ще не завершена. Необхідно дослідити ще територію де було нове єврейське кладовище та братські могили, що знаходяться недалеко біля Меморіалу.

Отримані дані дадуть змогу підтвердити наявність захоронень, піднімати питання про подальше взяття цих історичних місць під охорону держави та надання їм статусу пам’яток.

Єврейські пам’ятки в Кульчинах — це історична спадщина села і Красилівського району. Ми можемо зберегти цю спадщину, а можемо повністю втратити і забути. Все залежить від нас!

В мене є бажання окультурити старе єврейське кладовище, виявити та окультурити братські могили жертв Голокосту. Процес цей довгий та нелегкий. Потрібно провести дослідження, працювати з архівами, знайти кошти, зробити проекти і т.д. Але, спільними зусиллями людей доброї волі я вірю ця робота буде мати свій логічний правильний фінал.

Микола Пекарський

Допомогти проектуВам нравится сайт Красилов Еврейский? Вы можете помочь развитию проекта.
Я хочу помочь!

Похожие записи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *