Догляд за братськими могилами жертв Голокосту в с.Манівці, створення Фонду та збір коштів. Долучайтеся!
Братські могили жертв Голокосту, що знаходяться поблизу с.Манівці (Красилівська територіальна громада) потребують постійного догляду в теплу пору року, та час від часу проведення поточного ремонту.
Реконструкція та відкриття оновлених братських могил
У двох нелюдських акціях 1942 року – у липні і вересні (напередодні Рош hа-Шана), – було знищено близько 5000 чоловіків і жінок, старих і дітей, винних тільки в тому, що вони були євреями. Дивом уціліло лише кілька в’язнів Красилівського та Кульчинського гетто.
Відразу після війни на місцях розстрілів було встановлено металеві прості пам’ятники.
В 1960-х рр. на всіх могилах були встановлені нові пам’ятники та забори.
Згодом, через 50 років пам’ятники почали руйнуватися, фундамент під пам’ятниками в деяких місцях тріснув, паркан був зруйнований. На першій могилі росли дерева та кущі. Всі братські могили потребували капітального ремонту.
В 2013 році розпочався пошук коштів на проведення реконструкції всіх братських могил. Була створена ініціативна група, до складу якої увійшли небайдужі люди з різних країн (Україна, США, Ізраїль та ін.). Було проведено декілька фінансових зборів, до яких долучилися десятки людей з різних країн. Практично вся сума була зібрана завдяки зарубіжним жертводавцям.
В квітні 2015 року на першій братській могилі розпочались будівельні роботи.
Повна реконструкція двох братських могил в лісі біля с.Манівці була завершена в травні 2016 року. А реконструкція третьої могили, що знаходиться в полі біля с.Манівці була завершена в листопаді 2016 року.
24 травня 2018 р. в Красилівському районі, в с.Манівці відбулася церемонія відкриття оновленого меморіалу жертвам Голокосту, спорудженого на місці розстрілу у липні 1942 році в’язнів Красилівського та Кульчинського гетто.
Завдяки цій титанічній та спільній праці ми вшанували та відновили пам’ять про тисячі загиблих євреїв Красилівщини. І ми маємо і надалі берегти цю пам’ять і передавати для майбутніх поколінь.
Братські могили потребують постійного догляду
Так як, братські могили знаходяться в лісі та в полі, тобто знаходяться в природних умовах, то на них впливають різноманітні природні фактори (вітер, вологість, перепади температури, рослинність). Цей вплив являється негативним та руйнівним. Особливо, від цього страждає перша велика могила, що знаходиться в лісі.
Могили дуже сильно заростають в літні місяці року. Рослинність на першій могилі розростається настільки, що братську могилу важко роздивитись і впізнати. Така картина дуже сильно пригнічує і засмучує. Пам’ять про невинно вбитих людей в прямому та переносному сенсі заростає бур’янами, які в деяких місцях вище за зріст дорослої людини.
Фото зарослих могил
Всі фото тут не викладаю, щоб не травмувати зайвий раз свою і вашу психіку. Але, під фото ви знайдете посилання на більшу кількість фото, на яких видно в якому занедбаному стані перебували могили в минулі роки.
Насправді, за могилами на протязі року доглядали та прибирали місцеві школярі та дорослі (до них немає ніяких претензій, вони що могли те робили). Але, щоб довести зовнішній вигляд могил до такого жалюгідного стану потрібно просто декілька місяців за ними не доглядати. Вони заростають дуже швидко.
Поясню для тих, хто захоче перейти по посиланням нище (на сервіс Flickr), щоб передивитися інші фото. Якщо фото називається наприклад 1_1, то перша цифра означає, що фото відноситься до першої братської могили, що знаходиться в лісі. Якщо 2_1, то мова йде про другу могилу біля лісу. І якщо 3_1, то це могила, що знаходиться в полі.
Друга могила біля лісу. Всі фото за 03-07-2017 р.
Перша могила в лісі. Всі фото за 11-09-2020
Що робити?
Влітку могили заростають дуже швидко. А тому потребують догляду 2-3 рази на місяць (особливо після дощів). В лісі, де знаходиться перша велика могила існує свій певний мікроклімат. Могила знаходиться в невеликій низині, яка навколо оточена високими деревами. Це створює умови схожі на тепличні. Вологість, наявність тепла, відсутність вітру сприяють буйному росту рослин, які використовують будь-яку шпаринку, щоб пустити стебло. Вологість та морози в зимові місяці руйнують бордюри та декоративну штукатурку на самому пам’ятнику.
Спілкуючись тісно з деякими людьми в нашій спільноті, я запропонував регулярно проводити прибирання протягом року, починаючи з квітня до листопада (7 місяців). Мою ідею підтримав Isaac Tentser.
Починаючи з вересня 2020 і на протязі всього 2021 Isaac Tentser фінансував догляд за могилами. Я найняв місцевого жителя, який погодився виконувати цю роботу за певну винагороду. Він показав себе як чесний та відповідальний працівник. Я планую і надалі з ним співпрацювати в цій справі, але, для цього потрібні кошти.
Фото прибраних могил
Приємно відвідати ці святі місця в будь-яку пору і побачити все в гарному доглянутому стані. Тоді твої думки концентруються не на бур’янах і внутрішньому обуренню, а на спогадах, роздумах та історії. Так має бути завжди.
Перша могила в лісі. Всі фото за 14-09-2020
Перша могила в лісі. Всі фото за 11-05-2021
Перша могила в лісі. Всі фото за 04-07-2021
Що входить в догляд за могилами?
В догляд входить наступне:
- генеральне прибирання після зими (квітень)
- весняна обробка території гербіцидами (препарат від бур’янів)
- мінімум 2 рази в місяць – боротьба з бур’янами, прибирання території від гілок, листя та рослин
- генеральне прибирання перед зимою (жовтень)
В догляд не входить дрібний ремонт та інші роботи, які зазвичай виконуються спеціалістами-будівельниками. В такі роботи, наприклад, може входити підсипання грунту в тих місцях де утворились порожнечі під плитами, шпаклювання та фарбування пам’ятників, фарбування бордюр та інше. Це окремі витрати і обговорюються окремо.
Я рахую, що ми маємо продовжувати і надалі доглядати за братськими могилами. Але, одна людина не може постійно нести на собі тягар витрат. Тому, я звертаюся до всіх учасників нашої спільноти та всіх небайдужих людей з проханням долучитися до цієї благородної справи.
Потрібно зібрати близько $750, щоб мати змогу на протязі наступних 7 місяців оплачувати роботу та витрати працівника, який доглядає за могилами. Ця сума буде поступово використовуватися на протязі 2022 року. Сума може бути зібрана не вся відразу. Головне, щоб я мав змогу щомісяця вчасно платити за виконану роботу (прибирання).
Як долучитися до збору коштів?
Всі ці методи є безпечними та надійними.
PayPal дозволяє швидко переказувати будь-яку суму в доларах США.
А Patreon – це сервіс, який дозволяє залучати благодійні кошти у вигляді місячної підписки. Наприклад, благодійник не може або не хоче відправити велику суму відразу, але готовий регулярно підтримувати невеликими сумами. Сервіс буде знімати цю суму з вашої банківської картки щомісяця. Я вказав невеликі суми (у вигляді трьох рівнів), щоб вони суттєво не впливали на сімейний бюджет. Виберіть той, який вам подобається.
На Patreon кошти зніматимуться з вашої банківської картки щомісяця (1-го числа). Ви можете скасувати підписку в будь-який час, щоб припинити списання коштів. Все добровільно і прозоро.
Обравши рівень 1 або 2, ваші кошти підуть на прибирання братських могил у селі Манівці. Обираючи 3-й рівень, ви маєте можливість підтримати не тільки прибирання, але також і мене як автора проєкту.
Також, на Patreon ви можете просто підписатися, щоб стежити за новинами (без списання коштів). Я буду радий вам як читачеві.
Запрошую вас стати частиною моєї команди та приєднатися до цієї важливої та благородної справи. Дякую за інтерес до проєкту та підтримку!
Погляд у перспективу. А давайте створимо Благодійний Фонд?
Isaac Tentser запропонував створити Благодійний фонд за межами України, який буде опікуватися братськими могилами в с.Манівці. Це дозволить безпроблемно, прозоро та офіційно приймати благодійні кошти. Ця ідея вартує уваги, тим більше, що час невпинно йде вперед, а люди не вічні.
Я особисто, всім седцем підтримую цю ідею і готовий включитися в роботу по мірі своїх сил та можливостей.
Фонд зможе виконувати першочергові важливі завдання:
- отримувати кошти від благодійників зі всього світу
- співпрацювати з іншими Фондами та благодійними організаціями
- забезпечити інформаційну підтримку проєкту
- підтримувати територію братських могил в належному стані
- виконувати поточні ремонти
- контролювати використання коштів
- звітуватися перед благодійниками за виконані роботи та кошти
Можливо, наш Фонд переросте в щось більше і ми зможемо підтримати інші благодійні програми, що пов’язані з пам’ятниками та могилами жертв Голокосту по цілому світу, а також підтримати програми направлені на покращення людського життя (освітні програми, гуманітарна допомога людям, які стали жертвою гуманітарної кризи чи епідемії).
Немає меж, для добрих людей, які готові допомогати іншим. Є тільки ті межі, які ми встановлюємо самі.
В англомовній спільноті я ініціював обговорення організаційних питань створення Фонду та збору коштів, щоб забезпечити регулярні прибирання на могилах вже в цьому році.
А небайдужі люди з України вже сьогодні можуть долучитися до збору коштів використовуючи такі сервіси як Дяка, Монобанк і PayPal. Будуть регулярні звіти.
Разом ми сила!
Звіт по коштам
Звіт по коштам, та як їх було використано читайте на сторінці в Patreon. Також, ви можете стати моїм читачем або читачем-патроном.