Освіта в Кульчинах

У 1803 році при костелі почав діяти перший на Красилівщині навчальний заклад – так звана «школка». Кошти на функціонування виділяв власник містечка князь Понятовський.

В 1870 році тут було відкрито однокласне народне училище (міністерське).

Магазин Світлана
В цьому будинку колись була церковно-приходська школа, а пізніше відкрили 7-річну школу

Сьогодні в цьому будинку розміщується продовольчий магазин “Світлана”, а колись це був будинок православного священника.

В давнину, від будинку до церкви вів підземний хід.

З приходом радянської влади в село, в цьому будинку відкрили 7-річну школу, а підземний хід засипали. Школа проіснувала до 1968 року.

Микульський Іван так описує створення 7-річної школи:

З заснуванням радянської влади Кульчинська школа була організована на базі бувшої церковно-приходської школи. Вона стала культурно-просвітницьким осередком. Навколо нього гуртувалася свідома молодь, яка була тоді натхнено-революційна…

В Кульчинах перепліталися три культури: українська, польська, єврейська. До революції дітей в школі навчали російською мовою. І я сьогодні, згадуючи, дивуюся, як незважаючи на те, що до революції українська мова не вивчалася, а люди розмовляли такою барвистою, вишуканою українською мовою, яких чудових пісень співали.

1 вересня 1968 року 7-річну школу закрили, а замість неї в новому приміщенні, на місці, де колись стояли єврейські будинки відкрили сучасну загально-освітню школу.

Кульчинская школа
Загально-освітня школа в Кульчинах

Джерела:

  • Д.Я.Северенюк, «Кульчини (історія села з найдавніших часів до початку XXI століття)», ст.91-92
  • Спогади зібрав М.Пекарський
  • Фото М.Пекарського

Підписатися
Сповістити про
guest

0 коментарів
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі