Освіта в Кульчинах

У 1803 році при костелі почав діяти перший на Красилівщині навчальний заклад – так звана «школка». Кошти на функціонування виділяв власник містечка князь Понятовський.

В 1870 році тут було відкрито однокласне народне училище (міністерське).

Магазин Світлана

Сьогодні в цьому будинку розміщується продовольчий магазин “Світлана”, а колись це був будинок православного священника.

В давнину, від будинку до церкви вів підземний хід.

З приходом радянської влади в село, в цьому будинку відкрили 7-річну школу, а підземний хід засипали. Школа проіснувала до 1968 року.

Микульський Іван так описує створення 7-річної школи:

З заснуванням радянської влади Кульчинська школа була організована на базі бувшої церковно-приходської школи. Вона стала культурно-просвітницьким осередком. Навколо нього гуртувалася свідома молодь, яка була тоді натхнено-революційна…

В Кульчинах перепліталися три культури: українська, польська, єврейська. До революції дітей в школі навчали російською мовою. І я сьогодні, згадуючи, дивуюся, як незважаючи на те, що до революції українська мова не вивчалася, а люди розмовляли такою барвистою, вишуканою українською мовою, яких чудових пісень співали.

1 вересня 1968 року 7-річну школу закрили, а замість неї в новому приміщенні, на місці, де колись стояли єврейські будинки відкрили сучасну загально-освітню школу.

Школа, с.Кульчини

Кульчинская школа

Джерела:

Д.Я.Северенюк, «Кульчини (історія села з найдавніших часів до початку XXI століття)», ст.91-92

Спогади зібрав М.Пекарський

Фото М.Пекарського

Вам нравится сайт Красилов Еврейский?

Вы можете помочь развитию проекта. Я хочу помочь!

Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on odnoklassniki
Share on email
Share on print
Рекомендуем прочитать

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *