Освіта в Кульчинах

У 1803 році при костелі почав діяти перший на Красилівщині навчальний заклад – так звана «школка». Кошти на функціонування виділяв власник містечка князь Понятовський.

В 1870 році тут було відкрито однокласне народне училище (міністерське).

Магазин Світлана

Сьогодні в цьому будинку розміщується продовольчий магазин «Світлана», а колись це був будинок православного священника.

В давнину, від будинку до церкви вів підземний хід.

З приходом радянської влади в село, в цьому будинку відкрили 7-річну школу, а підземний хід засипали. Школа проіснувала до 1968 року.

Микульський Іван так описує створення 7-річної школи:

З заснуванням радянської влади Кульчинська школа була організована на базі бувшої церковно-приходської школи. Вона стала культурно-просвітницьким осередком. Навколо нього гуртувалася свідома молодь, яка була тоді натхнено-революційна…

В Кульчинах перепліталися три культури: українська, польська, єврейська. До революції дітей в школі навчали російською мовою. І я сьогодні, згадуючи, дивуюся, як незважаючи на те, що до революції українська мова не вивчалася, а люди розмовляли такою барвистою, вишуканою українською мовою, яких чудових пісень співали.

1 вересня 1968 року 7-річну школу закрили, а замість неї в новому приміщенні, на місці, де колись стояли єврейські будинки відкрили сучасну загально-освітню школу.

Школа, с.Кульчини

Кульчинская школа

Джерела:

Д.Я.Северенюк, «Кульчини (історія села з найдавніших часів до початку XXI століття)», ст.91-92

Спогади зібрав М.Пекарський

Фото М.Пекарського

Допомогти проектуВам нравится сайт Красилов Еврейский? Вы можете помочь развитию проекта.
Я хочу помочь!

Похожие записи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *