В Кульчинах георадаром досліджували територію колишнього старого єврейського кладовища

21-22 липня 2018 р. на території старого єврейського кладовища та братської могили, що ймовірно знаходиться поруч було проведено сканування шарів грунту.

Завдання: встановити межі єврейського кладовища, підтвердити наявність поховань часів Другої світової війни (єврейська могила жертв Голокосту, 1942 р.).

Сканування шарів грунту георадаром

Для цього було проведено сканування шарів грунту георадаром і металошукачами.

Перед проведенням сканування досліджувана територія розбивається на фрагменти, наприклад 10х10 м2. Кожен з цих фрагментів почергово сканується, а дані фіксуються в пристрої. Кожен метр який сканувався георадаром має географічну прив’язку до супутника.

Георадар – пристрій, що сканує шари грунту до 5 м. Визначає щільність грунту і таким чином, знаходить підземні тунелі, закопані криниці, могили, металеві предмети і ін. При цьому, у вигляді графічних об’ємних зображень створюється мапа території.

Учасники досліджень:

  • Сергій Шпаковський (завідувач відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області)
  • Роман Міщишин (Громадська організація «Слава і пам’ять Європи», м.Хмельницький)
  • Сергій Шевчук (Громадська організація «Слава і пам’ять Європи», м.Хмельницький)
  • Микола Пекарський (краєзнавець, м.Красилів)

Фотогалерея

Кульчини. Кладовище. Георадар

Відео

Попередні результати

  • При огляді території ймовірного старого єврейського кладовища виявлені значні заглиблення (близько 0,5 м.) в грунті. Це може свідчити про зняття верхнього шару грунту для використання в підсипанні місцевих доріг. Місцеві жителі села неодноразово про це розповідали.
  • З однієї сторони горбу помічені сліди добування піску та глини, що веде до руйнування його північно-західної стінки. На поверхні можна побачити рештки людського скелету. Це ще раз, візуально підтверджує наявність захоронень та необхідність адекватної реакції зі сторони влади.
  • В місцях добування піску при більш детальному ознайомленні місць захоронень можна побачити стінки підгнивших трун та різноманітні залишки людських скелетів.
  • Місце ймовірного підвалу (погребу), де переховувались та загинули місцеві євреї ставиться фахівцями під сумнів. На це місце вказав Северенюк Дмитро, який в свою чергу опирається на розповіді старожилів. Це місце ймовірно знаходиться далі, або має місце помилка в свідченнях.

Наразі, фахівці займаються попереднім аналізом отриманих даних. Але, для більш детального і точного аналізу дані мають бути передані фахівцям в Києві, які використовуючи спеціальне програмне забезпечення зможуть розшифрувати знімки та зробити експертні висновки. Результати цих досліджень будуть опубліковані пізніше.

Подальші плани

Але, на цьому дослідницька робота в Кульчинах ще не завершена. Необхідно дослідити ще територію де було нове єврейське кладовище та братські могили, що знаходяться недалеко біля Меморіалу.

Отримані дані дадуть змогу підтвердити наявність захоронень, піднімати питання про подальше взяття цих історичних місць під охорону держави та надання їм статусу пам’яток.

Єврейські пам’ятки в Кульчинах – це історична спадщина села і Красилівського району. Ми можемо зберегти цю спадщину, а можемо повністю втратити і забути. Все залежить від нас!

В мене є бажання окультурити старе єврейське кладовище, виявити та окультурити братські могили жертв Голокосту. Процес цей довгий та нелегкий. Потрібно провести дослідження, працювати з архівами, знайти кошти, зробити проекти і т.д. Але, спільними зусиллями людей доброї волі я вірю ця робота буде мати свій логічний правильний фінал.

Які результати?

Трішки про результати та висновки за весь час можна прочитати тут.

На жаль, знімки так і не були відправлені до Києва. Аналіз знімків потребує значних коштів. Спонсор якого я знайшов і який погодився профінансувати ці дослідження в Кульчинах втратив інтерес до проекту.

Ця справа повністю зупинилася. Дуже прикро, що сьогодні сучасне суспільство не проявляє належного інтересу до історії рідного краю та відновлення пам’яті про його жителів. Але, я маю надію, шо в майбутньому знайдуться небайдужі люди, які дадуть новий поштовх цій справі.

Микола Пекарський

Розташування на мапі

Підписатися
Сповістити про
guest

0 коментарів
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі