Обстеження історичних об’єктів в Кульчинах (26-06-2018)

Біля меморіалу воїнам загиблим у Другій світовій війні

26 червня, спільно з фахівцями Відділу охорони пам’яток Хмельницької ОДА, та Відділу культури Красилівської міської ради обстежили в с.Кульчини територію колишнього старого єврейського кладовища, 2 місця де можливо знаходяться поховання (могили) жертв Голокосту, обстежили меморіал воїнам Другої світової війни, оглянули зовні Католицький костел та католицьке кладовище.

Обстеження єврейських кладовищ було виконано на підставі мого електронного звернення в Відділ охорони пам’яток Хмельницької ОДА, та письмового звернення в Красилівську міську раду.

В Кульчинах проживало три релігійні громади: православна, католицька та єврейська. Всі ці громади мали свої святині та кладовища. Окупація села німецькими загарбниками в 1941 році внесла свої корективи в життя цих громад. Єврейська громада була повністю знищена в липні 1942 року, а будинки єврейських мешканців та кладовища після 1945 року були повністю зруйновані.
Життя польської громади поступово почало згасати в 1920 роках.

Католицька культурна спадщина

Костел закритий та пустує. Зовні, на одній із стін костелу видніється тріщина. Територія польського кладовища заросла деревами, кущами та бур’янами. Провести його повний огляд неможливо. Від самого кладовища залишились тільки де-не-де ями від склепів та декілька фрагментів надгробних пам’ятників.

Католицький костел в с.Кульчини
Католицький костел
Остатки от польского кладбища

Єврейська культурна спадщина

Синагога не збереглась. Єврейські будинки не збереглись, крім одного, в приміщенні якого сьогодні знаходиться сільська амбулаторія.

Нове єврейське кладовище, яке функціонувало до початку Другої світової війни на сьогоднішній день розоране та використовується під с/г посіви. Відразу після війни всі мацейви з нього були вилучені місцевим населенням для власних господарських потреб. Залишився тільки один великий надгробний камінь, який з території кладовища відтягнули на сусіднє пасовище. Сьогодні цей камінь тимчасово знаходиться біля меморіалу воїнам. Сама територія нового кладовища почала засіватись ще за часів радянського союзу і на сьогодні, згідно онлайн-бази Земельного реєстру являється приватною власністю. Нове кладовище як спадщина і як історичний об’єкт остаточно втрачене.

Є ще друге єврейське кладовище, так зване “старе”, що знаходиться на північно-східній околиці села на пагорбі. Тут також пустка, всі надгробні камені після 1945 року були вилучені. На одній із сторін пагорбу виявлені сліди господарської діяльності, а саме добування глини. В цьому місці виявлені людські кістки (цілі та роздроблені фрагменти). Частина з них виглядає з шарів грунту, а частина розкидана на поверхні.

На этом холме находилось старое еврейское кладбище

Більше інформації про єврейське кладовище та братську могилу можна дізнатись тут і тут.

Кульчинецькі старожили вказали на два місця в селі, які являються масовими захороненнями євреїв періоду існування Кульчинського гетто. Ці захоронення виникли в 1942 році, під час німецької окупації села та проведення періодичних розстрілів мешканців гетто. Ймовірні братські могили потрібно досліджувати і в майбутньому, при позитивному результаті дослідження ставити питання про подальший статус.

Место братской могилы и возможное место для будущего памятника

Висновки

1) Католицький костел потребує ремонту. А польське кладовище потрібно розчистити, хоча б від кущів.

2) Нове єврейське кладовище як історичний об’єкт остаточно втрачене.

3) Старе єврейське кладовище потребує захисту і там необхідно саму територію окультурити: поставити паркан та інформаційну табличку.

4) Братські могили жертв Голокосту (дві ймовірні могили) також потребують окультурення.

Але, для виконання 3-4 пункту необхідно провести сканування грунту, для підтвердження наявності поховань та визначення їх розмірів. Це і буде наступним кроком в загальному процесі виявлення, збереження та захисту історичної спадщини, що пов’язана з життям єврейської громади в с.Кульчини.

Вдячний Відділу охорони пам’яток Хмельницької ОДА, Красилівській міській раді та Відділу культури Красилівської міської ради за швидке реагування на мої звернення та надання рекомендацій щодо подальших кроків в справі окультурення історичних об’єктів.

Фотогалерея

Обстеження об'єктів в Кульчинах

Микола Пекарський

Підписатися
Сповістити про
guest

0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі