В Манівецьких братських могилах лежать не тільки євреї?

На відкритті меморіалу жертвам Голокосту, 24 травня в с.Манівці один із виступаючих (представився як в’язень гетто) заявив, що в Манівецьких могилах лежать не тільки євреї. Правда, він не деталізував, а хто ж там ще похований крім євреїв і не уточнив на підставі яких доказів він робить подібні висказування.

Так ось, я заявляю, що це абсолютна нісенітниця, яка немає нічого спільного з історичною правдою.

Хтось, скаже: нічого страшного, ну помилився, яке це має значення і т.д.

А я скажу, що такі заяви рівносильні діям радянської влади, яка ще довго після війни замовчувала реальні масштаби трагедії українського єврейства. Практично, на багатьох єврейських братських могилах на пам’ятниках вказувалось, що тут загинули просто радянські громадяни (або жертви фашизму), а про євреїв ні слова. Такі визначення розмивають історію і не відображають реальної картини.

Пам’ятники в Манівцях і Росолівцях до самого 2015 року містили такі таблички (див. фото внизу).

Коли в 2013 р. я обговорював з єврейською діспорою питання реконструкції могил, то також постало питання про необхідність зміни табличок на пам’ятниках.

Євреї (нащадки єврейських сімей Красилівщини) мені говорили, що в могилах знаходяться тільки мешканці Красилівського та Кульчинського єврейского гетто. Але, тоді я вирішив не вірити на слово, а самому дослідити всі історичні джерела та свідоцтва. Бо, розмістивши невірний текст на нових табличках я допустив би чергову напівправду.

Я почав копатись в Красилівському та Хмельницькому державних архівах, листувався з євреями, спілкувався з єдиним живим свідком тих подій, читав різні історичні матеріали.

Всі дослідженні мною матеріали можна розділити на наступні категорії:

(Зі всіма цими матеріалами ви можете ознайомитись на сторінках сайту)

Абсолютно всі джерела говорять про те, що в Манівцях та Росолівцях були розстріляні виключно радянські громадяни єврейської національності. В тих могилах немає партизан, червоноармійців, ромів, націоналістів та психічнохворих людей (як це є в Бабиному Яру).

На основі всіх цих джерел на братських могилах в Манівцях та Росолівцях були змінені таблички. Дивіться фото (текст на одній із могил).

Звертаю вашу увагу, що політика Третього райху по відношенню до місцевого неєврейського та єврейського населення відрізнялась. Місцеве мирне населення розглядалось як фізичний ресурс, а євреї згідно плану “остаточного вирішення єврейського питання” мали бути повністю знищені. Коли передові частини Вермахту залишали населений пункт і рухались далі, на окупованих територіях створювались німецькі адміністрації і відразу в дію вступав план по концентрації та подальшому винищенню єврейського населення.
При цьому, німці не ставили за мету розстрілами євреїв залякати населення, як це було при публічних стратах комсомольців, партизан та тих, хто їм допомагав. Напроти, німці намагались максимально приховати масові розстріли євреїв. Для розстрілів обирались віддалені та важкодоступні місця…

Тому важливо розділяти такі поняття як мирні “радянські громадяни” і “радянські громадяни єврейської національності” або просто євреї. Доля цих двох груп громадян була різною.

Визначення “Жертви фашизму” також розмиває історію і не відображає всієї правди.

Також, громадяни інших національностей, комуністи, націоналісти і т.д. аж ніяк не могли попасти в число загиблих в Манівцях. Загиблі являються мешканцями єврейських гетто в Красилові та Кульчинах. А в даних гетто були сконцентровані виключно євреї Красилова, Кузьмина, Кульчинів, Манівців і т.д. Після розстрілів ями закидали, а через деякий час засипали вапном. Більше в цих місцях німці не проводили ні розстрілів, ні каральних операцій.

Не можна спотворювати історію в угоду сучасним  політичним модним тенденціям та власній необізнаності. Також недопустимо робити голослівні заявки не маючи для цього абсолютно ніяких доказів та свідчень.

В часи, коли роблять ревізію Голокосту та навіть заперечують його, подібні заявки про те, що в Манівецьких братських могилах лежать не тільки євреї насторожують. Але, маю надію, що виступаючий просто проявив особисту необізнаність.

Микола Пекарський


Як було (старі таблички на пам’ятниках):

Як стало (нові таблички на пам’ятниках):

Підписатися
Сповістити про
guest

0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі