Допоможіть відновити єврейські братські могили в с.Манівці
В с.Манівці (Красилівський р-н, Хмельницька обл.) продовжуються будівельні роботи на великій братській могилі, що знаходиться в лісі неподалік села.
На території Манівецької та Росолівецької сільських рад Красилівського району Хмельницької області знаходяться пам’ятники жертвам фашизму. А саме, могили де безневинно розстріляні тисячі жінок, дітей, стариків. Люди були розстріляні тільки через те, що були євреями.
В Манівецькому лісі на протязі 1942 р. було розстріляно близько 4500 євреїв. Ці євреї були з різних містечок та сіл сучасного Красилівського району: смт.Базалія, с.Купіль, с.Ляхівці, смт.Теофіполь, смт.Антоніни, с.Кузьмин, с.Кульчини та м.Красилів.
Всього таких могил є три: дві в Манівецькому лісі та одна на полі (с.Росолівці). Загальна кількість загиблих: близько 4800 дорослих та дітей.
Досліджуючи Державні архіви (Хмельницький державний архів, Красилівський державний архів) та опираючись на історичні довідки з різноманітних джерел було встановлено, що у 1942 році, в лісі біля с.Манівці загін СД при сприяні місцевої німецької жандармерії та української поліції розстріляли близько 4500 євреїв. Протоколи допитів, які знаходяться в Хмельницькому державному архіві, доводять, що на протязі травня-вересня 1942 року німецькі окупанти біля с.Манівці розстрілювали виключно євреїв.
Відразу після Другої світової війни, в 1947 р. на місцях масових розстрілів євреї-фронтовики та євреї, що вижили (залишилось всього декілька чоловік) при підтримці місцевої влади встановили металеві обеліски та огорожі.
Самі могили включені в список державних історичних пам’яток місцевого значення.
На двох могилах жертв фашизму, які знаходяться в лісі біля с.Манівці в 60-х роках були встановлені обеліски вимурувані із звичайної цегли в формі піраміди з табличками з написом «ВЕЧНАЯ ПАМЯТЬ ЖЕРТВАМ ФАШИЗМА 1942 ГОДА». По периметру могил також була встановлена огорожа з бетонних стовпчиків та металевої арматури.
Природні умови та час роблять своє. Більш як за пів століття пам’ятники та огорожа майже зруйновані, на могилах виросли дерева. Щороку силами місцевої влади, та при допомозі господарства яке обробляє землі на території сільської ради, ентузіазму учнів місцевої школи дані пам’ятники та прилегла територія утримувалась в належному стані, але на даний час немає доцільності надалі ремонтувати пам’ятники і огорожу, так як дані об’єкти ремонту не підлягають. Це підтверджує рішення комісії від Відділу культури та памяток при Хмельницькій державній адміністрації, яка відвідала могили в травні 2014 року.
У 2013 році почала створюватись активна група з числа місцевих небайдужих громадян та єврейської діаспори.
За рахунок власних коштів була зібрана певна сума. Цієї суми достатньо, щоб повністю виконати реконструкцію однієї могили та розпочати будівельні роботи на другій могилі. За цей рік ми плануємо повністю виконати реконструкцію двох могил, що знаходяться в Манівецькому лісі. Але це неможливо, без належних коштів.
Влітку 2015 р. ми розпочали будівельні роботи на одній з могил. Робота продовжується і сьогодні. Але бракує коштів.
Я, як ініціатор активної групи, та відповідальний за будівельні роботи, звертаюсь до всіх небайдужих громадян, органів влади, різноманітних організацій, церков та фондів з проханням допомогти нам в цій нелегкій справі.
Ніяких слідів колишньої єврейської присутності в самому Красилові і близьких до нього місцях більше немає. Все зруйновано та забуто. Могили в Манівцях та Росолівцях залишаються єдиним знаком пам’яті про існування старовинної єврейської громади в Красилові та його околицях, єдиним нагадуванням сучасному та прийдешньому поколінню про єврейських жителів, які проживали в нашій місцевості до 1942 року, і про жорстокість фашизму, що їх знищив, за те, що вони були просто євреями.
Будь ласка, відгукніться на наш заклик!
Всім, хто зацікавиться готовий надати більше інформації за вашим запитом.
З повагою, Микола Пекарський
редактор сайту Красилів Єврейський
Відео:
Стан другої та третьої могили можна подивитись тут.