Відкриття оновленого меморіалу жертвам Голокосту часів Другої світової війни
24 травня на Хмельниччині в Красилівському районі, в с.Манівці відбулося відкриття оновленого меморіалу жертвам Голокосту, спорудженого на місці розстрілу у липні 1942 році в’язнів Красилівського та Кульчинського гетто.
Відкриття меморіалу стало даниною пам’яті жертвам страшного Голокосту. У церемонії взяли участь представники обласної та районної влади, єврейських організацій області, краєзнавці, громадськість, учнівська молодь, журналісти друкованих видань. Вшанувати пам’ять загиблих приїхав живий свідок тих страшних подій на Красилівщині – Аркадій Петрович Вайнер.
Церемонія розпочалась вшануванням пам’яті жертв Голокосту хвилиною мовчання та зверненням заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації Гуменного Олега Вікторовича.
Після цього був зачитаний лист-звернення, якого в Хмельницьку обласну державну адміністрацію надіслали потомки Красилівських, Кузьминських та Кульчинських євреїв, що проживають за кордоном. Саме завдяки їхній фінансовій допомозі стало можливим проведення повної реконструкції всіх трьох братських могил, що знаходяться в с.Манівці та с.Росолівці.
Аркадій Петрович Вайнер розповів як влітку 1942 року в лісі с.Манівці десятки єврейських чоловіків під ворожими прицілами декілька тижнів копали дві великі ями. А потім до цих ям німецькі окупанти та поліцаї шеренгами підводили євреїв та розстрілювали. Аркадію Петровичу дивом вдалось вибратись з вантажіки яка везла всю його родину та інших в’язнів гетто до місця розстрілів.
Він подякував обласній та районій владі, керівникам різних підприємств, евреям-жертводавцям та землякам за допомогу в реконструкції братських могил та відзначив, що не можна забувати історію і місця масових поховань єврейського народу.
Микола Пекарський, місцевий краєзнавець, який також приймав активну участь в реконструкції братських могил розповів історію спасіння красилівської єврейки Басі Тенцер та представив жительок с.Слобідка-Красилівська Надію Іванівну Орошкевич та Софію Іванівну Орошкевич, які являються дітьми Праведників народів світу. Їхня мама – Віра Жир, дядя – Василь Жир та бабуся Дарина Жир ризикуючи власним життям прийняли Басю Тенцер та переховували її сім місяців, аж до самого визволення Красилівщини радянськими військами.
19 грудня 1985 року Ізраїльський Інститут Катастрофи і героїзму національного меморіалу Катастрофи і героїзму “Яд Вашем” присвоїв почесне звання “Праведник народів світу” Дарині Жир, та її двом дітям Василю Жир та Вірі Жир.
В кінці церемонії відкриття була прочитана Поминальна молитва, після якої присутні вшанували пам’ять загиблих покладанням вінків і живих квітів до братської могили жертв фашизму.
B двох нелюдських акціях 1942 року – в липні і вересні (напередодні Рош hа-Шана), – було знищено від 4500 до 4800 євреїв Красилівщини. Дивом уціліло лише кілька в’язнів Красилівського і Кульчинського гетто: Фаїна Грубер, Бася Тенцер та Аркадій Вайнер.
На сьогоднішній день повністю завершено реконструкцію братських могил жертв Голокосту в с.Манівці та в с.Росолівці.
Фото (Леонід Западенко):
Фото (Микола Пекарський):
Відео
Відео (Валентина Критська):
Додаткові посилання
Газета Є: У Красилівському районі відкрили пам’ятний знак жертвам Голокосту