Пункт Дуги Струве “Фельштин”

Пункт Дуги Струве “Фельштин” – це геодезичний знак-трикутник, який був частиною ланцюга таких трикутників довжиною 3 тисячі кілометрів. Простягалася ця дуга від узбережжя Північного Льодовитого океану до Чорного моря.

На дузі було закладено 265 геодезичних пунктів. Два крайні, як найважливіші, позначені монументальними стовпами на знак вдалого завершення робіт.

За допомогою Геодезичної Дуги Струве було доведено правильність математичних розрахунків Ньютона, які свідчили, що Земля не є ідеальною кулею. Виміри, проведені на Дузі Струве, дозволили обчислити довжину земного меридіана з такою точністю, що навіть сучасні спостереження з супутників виправили їх лише на 2 (!) см.

Пункт Дуги Струве в Україні
За оцінками вчених, в Україні є близько 50 таких точок. Але відновлено було 4 таких пункти, три з яких знаходиться на Хмельниччині. Ось ці пункти: «Катеринівка» (Хмельницький район Хмельницької області); «Фельштин», біля села Гвардійське (Хмельницький район Хмельницької області); «Баранівка», біля села Баранівка (Ярмолинецький район Хмельницької області); «Старо-Некрасівка», біля села Стара Некрасівка (Одеська область) – найпівденніший пункт Дуги на Дунаї.

Оригінальна схема геодезичної дуги Струве: Волинські та Подільські трикутники Пункти геодезичної дуги Струве періодично використовувалися як військовими, так і цивільними геодезистами.

Геодезична Дуга Струве “Фельштин” 15 липня 2005 р. була занесена до списку міжнародної всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і являється пам’яткою науки і техніки міжнародного значення.

Пункт Дуги Струве "Фельштин"

Пункт Дуги Струве "Фельштин"

Пункт Дуги Струве "Фельштин"
Микола Пекарський біля Пункту Дуги Струве (12 липня 2016 р.)

Джерела:

Вікіпедія: Дуга Струве

Вікіпедія: Геодезична дуга Струве Хмельниччини

Дуга Струве – пам’ятка культури, науки і техніки всесвітнього значення, об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО

Підписатися
Сповістити про
guest

0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі