В Кузьмині знайшли фрагмент мацеви

Мацева –  єврейський надгробок у формі вертикальної кам’яної плити з написами на івриті та символічними рельєфами, що встановлюється на могилі для увічнення пам’яті померлого.

Як відомо, в іудаїзмі нагробки мають велике значення і є частиною традиції поховання. Проте, внаслідок голокосту, тисячі єврейських нагробків були зруйновані та викрадені.

Одним з відповідальних за цю трагедію були нацисти, які знищували єврейські цвинтарі та використовували нагробки як будівельний матеріал. Після закінчення війни було відновлено багато єврейських цвинтарів, проте в багатьох місцях нагробки не були повернуті на свої місця.

Таким чином, Мацева стала символом не лише трагічної історії голокосту, але й символом незламної духовної сили єврейського народу.

Кожна мацева, особливо в більш ранні періоди історії існування єврейської громади мала свої унікальні особливості, що проявлялось в тексті та орнаменті. Так по орнаменту можна було визначити ким був чи була померла, чим вони займалися при житті та який поважний статус займали в суспільстві. Кожна мацева це по суті витвір мистецтва, який багато нам може розповісти про давно забуті часи. Такі нагробки можуть бути цінним джерелом історичної інформації та допомогти відновити історії окремих родин, міст та країн.

Даний фрагмент знайшли в льосі (погріб) неподалік місця де стояла синагога та єврейський цвинтар. Сьогодні це місце місцеві жителі називають «окіп». Звичайно, від єврейського цвинтарю в Кузьмині вже нічого не залишилося крім самого пагорбу та цього фрагменту мацеви. Якщо сьогодні відвідати цей пагорб, то можна побачити нерівності на його поверхні та невеликі насипи, що свідчить про те, що тут в минулому були могили. Але, мацев ми вже там не побачимо, тому що відразу після війни, а можливо і відразу після загибелі всіх місцевих євреїв, всі мацеви на цвинтарі були вилучені та використані в господарських цілях.

Місце, де був єврейський цвинтар, с.Кузьмин

Фото та опис мацеви

Знахідка: травень 2018 р.
Місце: с.Кузьмин (Красилівський район), недалеко від місця, де стояла синагога і знаходився єврейський цвинтар
Поточне розташування: приватна колекція, буде передано в місцевий музей.
Розміри фрагменту: 40х20 см.
Товщина: 5 см.

Що написано на мацеві?

У центрі фрагменту – назва осіннього місяця “хешван”. Праворуч, мабуть, стояли літери, що позначали день місяця – це дата смерті.
Зверху добре видно дві літери (справа наліво) “шин /син/” і “мем”, а з третьою літерою можливі варіанти: “вав” або “хет”. У першому випадку має бути Шмуель, у другому – Сімха. Припускаємо, що це ім’я батька померлого.

Мацеви робилися, як правило, із пісковику чи вапняку за індивідуальним замовленням. Даний фрагмент мацеви відноситься швидше за все, до більш пізньої історії існування єврейської громади. На фрагменті простежується різьба у вигляді тексту та менори.

Текст та менора додатково пофарбовані чорною фарбою. Не дивлячись на час та використання мацеви в господарстві фарба дуже чудово збереглася і стійко тримається на поверхні.

Наш фрагмент є дуже символічним, тому що він яскраво демонструє сумну долю єврейських цвинтарів в Україні під час німецької окупації та в післявоєнні часи, коли суспільство не дуже переймалося збереженням історичної спадщини, яка не мала ніякої ідеологічної цінності для тодішнього радянського режиму.

Зверніть увагу на залишки цементного розчину на поверхні мацеви. Це свідчить про те, що мацеву використовували як частину фундаменту в домашньому господарстві. Така сумна доля спіткала всі єврейські цвинтарі в Красилові, в с.Кузьмин та в с.Кульчини, де до 1941 року вирувало єврейське життя.

Я дуже вдячний небайдужим людям, жителям с.Кузьмин, що вони передали мені цю знахідку і що ми можемо трішки привідкрити сторінки єврейської історії і доторкнутися до минулого нашого краю.

Я маю намір передати цей фрагмент кузьминської мацеви в Народний музей історії Красилівщини (приміщення міської бібліотеки). Тому що це є невід’ємна частина історії нашої громади і я сподіваюсь, що це допоможе теперішнім і майбутнім поколінням красилівчан краще знати свою історію. А історія нашого містечка та краю є дуже цікавою і вона варта, щоб її вивчали та захоплювались.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі